Annona cherimola – láhvovník, čerimoja

OVOCNÉ DŘEVINY, STROMKY A KEŘE » Ovocné stromky a keře

Cena s DPH:380.00 Kč
Cena bez DPH:380.00 Kč
Dostupnost:Skladem
ks

Annona cherimola – láhvovník, čerimoja

Dodáváme rostliny cca 50cm od dubna. Objednávejte hned.

Čerimoja poskytuje ovoce, které je považováno za nejlahodnější na světě. Konzumuje se měkká, sladká, pěnovitě-vatovitá dužina bílé nebo narůžovělé barvy. Z dužiny se též vyrábějí džusy, zmrzlina, džemyMalý opadavý strom dosahující výšky 5–7 m. Má šedavé plstnaté větvičky.
Annona cherimola není příliš náročná, ale k jejímu dobrému růstu jí poskytneme výživný substrát složený částečně z rašeliny, jílu a říčního písku. Přesazujeme ji v období vegetačního klidu, abychom nepřišli o plody. Můžeme ji pěstovat celoročně ve skleníku, který v zimě vytápíme, ale také jako pokojovou rostlinu s možností letnění v polostínu. Rozhodně ji vyneseme až po jarních mrazících! V zimě jí zajistíme teplotu minimálně 15°C. V době, kdy anona tvoří poupata, kvete a plodí, úměrně zvýšíme zálivku a také častěji hnojíme. V zimě nehnojíme vůbec a zálivku omezíme jen na nutné minimum.

Anonu lze množit semeny, řízkováním a roubováním. Pokud semenáč dosáhne požadované výšky, zakrátíme terminál a tím zastavíme jeho růst, ale rostlina se rozvětví. Řez a tvarování provádíme v období vegetačního klidu, kdy částečně opadnou listy. Nové výhony pak vyraší právě v místech, kde list opadl. Semenáče začínají plodit ve 4. roce.

Škůdci a nemoci se u anony příliš často nevyskytují.

Náš tip: plody anony sklízíme pomocí nůžek ještě před úplným dozráním. Necháme je dozrát několik dnů při pokojové teplotě do té doby, než po mírném stisku povolí tlaku. Tak poznáme, že jsou zralé. Anonu neuchováváme v lednici, protože by zhnědla a ztratila na atraktivitě.

Dužnina chutná po ananasu a banánu. Můžeme ji pokapat citrónem a vyjídat lžičkou, nebo z ní připravit výtečný sorbet.annona cherimolia