Fíkovník BROWN TURKEY mrazuvzdorný

OVOCNÉ DŘEVINY, STROMKY A KEŘE » Ovocné stromky a keře

Cena s DPH:149.00 Kč
Cena bez DPH:149.00 Kč
Dostupnost:Skladem
ks

Fíkovník BROWN TURKEY mrazuvzdorný, plodící sladké plody od konce července do prvních mrazíků.
Jeden z nejotužilejších fíkovníků, který v našich podmínkách i hojně plodí
Vyžaduje slunečné od severu chráněné stanoviště, má rád hodně vody, ale jako subtropická rostlina snese i sucho, lze pěstovat v nádobě a při silných mrazech uložit např. ve sklepě (při teplotě -10 až +10) nebo celoročně v zimní zahradě.


Pochází pravděpodobně z Přední Asie, ale dnes se pěstuje od západního Středozemí až po severovýchodní Indii a Čínu a také v Austrálii. Rychle rostoucí, opadavý keř. Listy dlanité, nepravidelně laločnaté, se 3 až 5 laloky. Květy drobné, ve velkém množství nahloučeny uvnitř plodenství (tzv. sykonium). Čerstvé fíky obsahují asi 80% vody, provitamín A, malé množství vitamínu C, vitamín B2, bílkoviny, aminokyseliny, draslík, pektiny, organické kyseliny, vlákninu, fermenty, slizy a 20 až 26% sacharidů. Čerstvé fíky se nedají přepravovat na větší vzdálenost, proto se konzervují sušením.

Od jara do podzimu (tj. od posledních do prvních mrazíků) možno pěstovat venku nejlépe na teplém místě, v zimě vyhovují teploty lehce nad bodem mrazu. Na jaře nutno zvykat rostlinu na venkovní umístění postupně. V nejteplejších oblastech ČR lze zkusit některé zvlášť odolné odrůdy pěstovat celoročně venku, ale je nutné zajistit dobrou ochranu proti mrazům. V době růstu a nasazování plodů má být zálivka bohatá,v době dozrávání plodů množství vody poněkud omezit, aby plody nepraskaly. V zimě, kdy rostlina shodí listy, nutno zálivku omezit na minimum. Po skončení období klidu zálivku i výživu obnovit, při přehnaném hnojení však porostou hlavně listy, méně už plody. Každým rokem na podzim. Substrát nemá obsahovat vysoké dávky dusíku, má být dobře propustný, výživný, s vyšším obsahem jílu a pH od 6 do 7,8.