Jatropha podagrica - Dávivec odulý

POKOJOVÉ ROSTLINY » Sukulenty, listové kaktusy

Cena s DPH:399.00 Kč
Cena bez DPH:399.00 Kč
Dostupnost:Skladem
ks

Tato netypická pokojová rostlina tvoří lahvový kmínek, který je přes zimu holý. Na jaře však začíná obrůstat širokými, pěti- nebo trojlaločnatými listy s dlouhým řapíkem, které mohou být až 30 cm široké. Na dlouhých stoních tvoří korunku drobných květů červené barvy, které se často na holém kmínku objevují ještě před listy. Květy vydrží na rostlině po většinu roku.
Barva květu: červená
Kvete: Kvete zjara. Květy vydrží na rostlině po větší část roku.
Jedovatost: Všechny části rostliny jsou jedovaté.
Výška: 20 - 40 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Při správná péči je to vytrvalá rostlina.
Světlo: Pro pěstování je vhodné stanoviště bez přímého letního slunce.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, květen, Červen, Červenec, srpen
Požadavky na pěstování
Světlo: Pro pěstování je vhodné stanoviště bez přímého letního slunce.
Teplota: Pro pěstování je vhodná běžná pokojová teplota. V zimě rostlinu přemístíme na chladnější stanoviště. Teplotní minimum v zimě je však 10 ° C.
Voda: Rostlinu zaléváme spíše mírně, na zimu zálivku ještě omezíme. Když s podzimem rostlina začne schazovat listy, což je na zimu typické, se zálivkou ustaneme.
Vlhkost: Nevyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu.
Hnojení: Od jara do léta hnojíme jednou měsíčně standardním tektým hnojivem.
Množení: Možno množit na jaře výsevem semen.
Přesazování: Přesazujeme pokud je to nezbytně nutné a to vždy na jaře.
Zemina: zemina pro kaktusy

Popis

Rostlina vytváří vzpřímený, chudě rozvětvený keř, jehož kmínek je u spodu výrazně řepovitě zbytnělý. Krátké uzlovité větve, dorůstající nejvýše do 2 m, jsou pevné, dužnaté a řídce pokryty lenticelami. Šedá kůra je vrásčitě rozpraskaná a posetá jizvami po opadaných řapících listů. Z nově narostlého krátkého vrcholu rostliny vyrůstají nahloučeně listy, které mají okolo 10 cm dlouhé řapíky a jejichž štítnaté, široce vejčité až okrouhlé čepele mohou dorůst do velikosti až 15 × 20 cm. Čepele bývají po obvodě celistvé nebo jsou častěji hluboce dvou- až šestilaločné; někdy bývají vlnité. Svrchu jsou zelené a lesklé (stářím lesk ztrácejí), zespodu šedozelené, oboustranně jsou lysé a mají výraznou dlanitou žilnatinu. V paždí listů jsou jemné chloupky, ve kterých vyúsťují žlázky produkující sladkou tekutinu. S nástupem období klidu (v době sucha) listy usychají a opadávají. Listy jsou tvarově velmi variabilní, nebývají shodné ani na téže rostlině. Po obnově listů začíná z vrcholu rostliny růst osa terminálního květenství, které se nahoře rozvětvuje do zdánlivého okolíku. Květenství, které bývá až 30 cm dlouhé a vždy převyšuje listy, obsahuje 10 až 20krát více samčích květů než samičích. První se ze světle růžových pupenů otvírají samičí květy, které kvetou jen krátce, samčí kvetou po několik týdnů. Jednopohlavné pětičetné květy na stopkách mají okrouhlé kališní lístky asi 2 mm dlouhé. Oranžově červené, široce rozevřené, obvejčitě podlouhlé korunní lístky jsou asi 6 mm velké. V samčím květu bývá 6 až 8 tyčinek s nitkami vespod srostlými a s dlouhými žlutými prašníky. Samičí květ má spodní, lysý, trojpouzdrý semeník se třemi, na bázi srostlými čnělkami nesoucí dvoulaločné blizny. Květy jsou opylovány hmyzem.