Množení ibišků roubováním

Tímto způsobem lze bezpečně rozmnožit většinu hybridních tropických ibišků. Úspěšnost záleží na několika faktorech, které je dobré dodržet.

Podnože - kvalitní dobře rostoucí podnož je prvním krokem k úspěchu. Nutno řici, že ne každý "obyčejný ibišek " je vhodný jako podnož. Nejvíce se osvědčilo roubovat na obyčejný červený H.rosa sinensis - Briliant nebo na kultivar Brasilia. Hlavní vyznam dobré podnože je dát hybridnímu ibišku vitální, silně kořenící základ proto,aby měl velký přísun živin a mohl dobře růst a bohatě kvést. Marketové obyčejné ibišky ošetřené zpomalovačem růstu jsou jako podnože nevhodné. Protože mají přesně opačnou charakteristriku než je pro zdar při roubovaní potřeba.Téměř nerostou a jsou náchylné na přemokření.

Rouby - kvalitní roub s vyzrálým dřevem je další krok k úspěchu. Moje zkušenost je taková,že čím je dřevo méně vyzrálé tím se šance na kvalitní ujmutí a srůst zmenšuje. U roubu je jedno, jestli je vrcholový nebo se dvěma či více očky.

Pro tento způsob roubování, roubování do "V" budete potřebovat stejnou sílu podnože jako roubu. Nejdříve tedy musíte najít vhodnou podnož, která bude vyhovovat roubu.
Podnož zkrátíme nůžkami tak, aby síla roubu odpovídala síle podnože co nejvíce. Následně odstraníme boční větvičky a necháme pouze jedno či dvě malá tažná očka, po odstřižení bočních větví musíme tato místa zavoskovat, protože čerstvě naroubované rostliny udržujeme ve vysoké vlhkosti, aby se nám do rostliny nedostala plíseň.
Nyní za pomocí roubovacího nože rozřízneme podnož v půlce. Délku řezu volím podle síly roubu. U silnějších roubů volím delší řez, aby při zasunutí roubu podnož nepraskla (což se u dřevnatých podnoží stává, můžete si místo pod řezem zafixovat gumičkou, aby nedošlo k prasknutí).
Nyní musíme roub roub seříznout do písmene V tak, aby nám sedl na podnož (pokud máte roub koupený a přijde Vám zavoskovaný, nejprve odstřihněte zavoskovanou část, přes vosk by se Vám roub nechytil).Pokud máte naříznutou podnož a seříznutý roub, zasuňte roub do podnože. Můžete si předtím stáhnout gumičkou místo pod řezem, aby nedošlo k prasknutí podnože příliš hluboko. Pokud podnož a roub na sebe dobře sedí, omotáme místo roubování roubovací páskou (parafilmem), aby se k místu roubování nedostala vlhkost a voda a nezačala nám plesnivět podnož nebo roub. Parafilm má pro roubování výborné vlastnosti, jedná se o voskovou pásku, která nepropustí k roubu vlhkost a vodu, ale zároveň rostlina pod ní dýchá, takže nedochází k uhnití. Při roubování se s ní lehce pracuje, tím že se jedná o částečně voskovou pásku pod teplem rukou lehce „změkne“ a pěkně obepne místo roubování. Jakmile místo roubování sroste a rostlina začne sílit, parafilm popraská, ale není třeba jej odstraňovat a nemůže tak při jeho sundávání dojít k poškození místa roubování (např. nežádoucí sloupnutí kůry), na rozdíl od klasické roubovací pásky která je plastová a musí se tedy odstranit, aby naroubovanou část „neuškrtila“.

Pokud roub kupujete, přijde Vám ošetřený většinou tak, že stačí odstřihnout spodní zavoskovanou část, naroubovat a čekat. Pokud byste si stříhali roub z vlastní rostliny, doporučuji rouby o délce 10 – 15 cm, ostříhejte z roubu velké listy a silnější boční větvičky, ty slabší (zelené - jako na fotografii) mohou na roubu zůstat stejně jako několik drobných lístků na vrcholu roubu. Všechna zastřižená místa je třeba ošetřit štěpařským voskem, aby nedocházelo k vysychání roubu a zároveň se do roubu nedala plíseň.

Takto naroubovanou rostlinu umístíme do skleníčku, průhledné plastové krabice s víkem nebo přikryjeme PET lahví, pravidelně rosíme a větráme, aby byla rostlina ve vlhku, ale zároveň aby se měnil vzduch a nedocházelo k plesnivění. Umístíme na místo, kde bude mít rostlina dostatek světla.

Pod tímto článkem je odkaz na video, kde je krásně popsané, jak se roubuje.

Zdroj RK-hibiscus.cz

ZDE ODKAZ JAK ROUBUJE ODBORNÍK