Obecně o pěstování trop. ibišků

Exotické ibišky jsou velmi náročné na přísun živin v průběhu aktivního růstu. Důležité je,_aby půda umožnila kvalitní přísun živin a vody. Zároveň je nezbytné,_aby rostlina měla možnost přebytečné množství vody vyloučit a kořeny nestály ve vodě. Kvalitní drenáž je velmi důležitá zvláště v zimních měsících,_kdy se metabolismus rostliny zpomaluje. Složení pěstebního substrátu se mezi pěstiteli ibišku různí, ale zásada je,_aby byl lehce kyselý od 5,3 - 5,5 PH. Zároveň snadno propustný,_aby přebytečná voda mohla odtéci pryč.

Používám jako základ používám kokosový substrát, který je obohacený houbou rodu Trichoderma, jež velmi účinně napomahá rezistenci vůči hnilobě krčku a kořenů zvláště v době vegetačního klidu ibišku v zimě. Druhá složka substrátu je borová drť určená pro orchideje rodu Phalaenopsis. Třetí je perlit._Poměr jednotlivých složek je vyvážený 1:1:1. Na dno pěstební nádoby používám jako drenáž keramzit. Výhodou je jeho vlastnost, že je nasákavý. Pokud rostlina vytvoří kvalitní kořenový systém, je schopna přes keramzit přijímat vodu v létě,_kdy spotřeba vody je u rostliny velmi vysoká. Tento způsob je nutné vyzkoušet dle místních podmínek. Každá rostlina se chová trochu jinak a nedá se to příliš paušalizovat.

PŘESAZOVÁNÍ DO NOVÉ NÁDOBY

Ideální období je jaro od března do května. Přesazení lze ale provést i v průběhu celého roku. Zásada je, aby ibišek neměl zbytečně moc místa a také by se neměl v nové nádobě ztrácet. Pokud začnete používat jeden typ pěstebních nádob, pak je velmi snadné v případě potřeby vzít o číslo větší. Každopádně nová zemina po obvodu by měla mít 10-15 mm. Zbytečně velká nádoba s přebytkem substrátu má za následek, že rostlina vytváří kořeny a téměř nekvete. V horším případě zůstává substrát po zalití dlouho mokrý a houbovým a plísňovým chorobám se jenom daří.

Vlastní přesazování je velmi jednoduché. Připravíme si vhodnou novou nádobu. Dno zasypeme drenáží (nejlépe keramzitem). Vyklepneme opatrně rostlinu ze staré nádoby. Zkusmo vložíme do nové nádoby, provedeme korekci drenáže s ohledem na výšku balu. Rostlina by měla být, včetně nového, trochu utopena v nové nádobě cca do 10mm. Obsypeme novým substrátem, utužení provedeme sklepáním, nikoliv pěchováním nebo stlačením. Po přesazení důkladně prolijeme vodou s PREVICUREM. Přebytečnou vodu zhruba po hodině z misky vylejeme.

SVĚTLO: slunné, otevřené stanoviště chráněné před větrem/průvanem (Dostatek světla je důležitý pro vývoj rostliny a květů, dále pak k jejich nádhernému vybarvení!)

VODA: dle potřeby 1 - 2 týdně (pozor na přemokření, které nesnáší!)

TEPLOTA: teplota by se měla pohybovat od 15°zimní období a v létě pokojová teplota

SUBSTRÁT: dobře propustný s příměsí hrubého písku či mulčovací kůry. Jsou ale speciální substráty, třeba Gramoflor s kokosovým vláknem, který je ideálním substrátem pro ibišky.

HNOJIVO: v době vegetačního období (jaro - podzim) hnojíme hnojivem pro kvetoucí rostliny jednou týdně, v zimě jednou za měsíc hnojivem podporující spíše růst (Neopomínejte Vaše rostlinky hnojit! Aby ukázali krásu svých květů, které je vysilují, potřebují dostatek živin! Ibišek je na živiny velmi náročný!)

ROZMNOŽOVÁNÍ: semeny, kmenovými řízky či roubováním

PŘESAZOVÁNÍ: nejlépe jednou ročně do o číslo většího květináče (v příliš velkém květináči rostlinka živoří, v malém naopak nemá prostor k růstu)