Výživa rostlin

Exotické ibišky spotřebovávají velké množství živin, které potřebují pro bujný růst a tvorbu velkých barevných květů. Pravidelný přísun živin je pro úspěšné pěstování velmi důležitý. Kvalitní předání živin zprostředkovává substrát, který by měl mít vlastnost zadržení živin a předání rostlině. Velmi vhodný je kokosový substrát, borová drť a perlit. Tato kombinace zajišťuje i vynikající propustnost (viz. nároky na půdu).

Ibišky jsou velmi náročné na přísun draslíku K, to je třetí poslední číslo ve vzorcích uvedených na obalech hnojiv. Draslík zajišťuje u rostlin správný metabolismus a pomáhá při fotosyntéze tj. při procesu přeměny světla a vody v cukry. Ty pak využívá pro kompletní stavbu. Draslík rozvádí vodu do každé buňky. Rostliny dostatečně zásobené draslíkem vypadají zdravě a jsou i odolnější vůči výkyvům v přísunu vody a nemocem. V období plného růstu a kvetení je přísun draslíku velmi důležitý. Tento prvek by měl být v použitém hnojivu obsažen nejvíce.

Fosfor P, to je prostřední číslo ve vzorcích uvedených na obalech hnojiv. Fosfor patří k nejrizikovějším prvkům pro ibišky. Většina hnojiv určená pro podporu a bohatost květu obsahuje extrémně vysoké množství tohoto prvku. Ibišek si ale neumí s takovým množstvím poradit. Předávkování fosforem má za následek zablokování metabolismu rostliny. Rostlina zastaví růst nebo roste velmi pomalu. Listy mají nezdravou barvu a vykazují příznaky jako při nedostatku železa. To doopravdy schází, protože fosfor zablokuje přísun železa přes kořeny.Toto uzamknutí příjmu živin způsobí právě fosfor. Tento prvek by měl být v použitém hnojivu obsažen co nejméně.

Dusík N, to je první číslo ve vzorcích na obalech hnojiv. Dusík přeměňuje bílkoviny v chlorofyl a je důležitý pro většinu metabolických procesů u rostliny. Nadměrné množství dusíku může rostlinu popálit. Charakteristickým příznakem je zhnědnutí okrajů listů. Pokud k tomu dojde, omezte hnojení na několik týdnů. Rostlina se s přebytkem vyrovná. Tento prvek by měl být obsažen v používaném hnojivu středně.

Těmto požadavkům odpovídají ve vodě rozpustná hnojiva KRISTALON

KVĚT 15 - 5 - 30 + 3% hořčíku. Obsahuje mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.
GOLD 19 - 6 - 20. Obsahuje mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.