Váš košík je prázdný
Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.
Co, nebo jaký sortiment byste uvítali na další sezónu, v naší nabídce?
Celkem hlasů: 8372Zálivka
Tropické ibišky milují vodu. V tropických oblastech, kde jsou doma, je vzduch s vysokou vzdušnou vlhkostí a bohaté srážky. Tyto aspekty by měly být při pěstování v místních podmínkách zohledněny.
S ohledem na naše klimatické pásmo není možné, aby rostliny byly umístěny v exteriéru celoročně. Některé kultivary jsou méně tolerantní i na kolísavé teploty v letních měsících. Množství a četnost zálivky musí být v přímé úměře k teplotě a délce slunečního svitu. Tato harmonie bývá nejvíce narušena v období, kdy se krátí den a rostliny jsou vystavovány nepřirozené hybernaci. Spotřeba vody klesá a je velmi důležité i v tomto období najít odpovídající množství, díky kterému rostliny překonají období odpočinku bez fatálních následků jako jsou houbové a plísňové nemoci kořenů a krčku.
Kvalitní zálivku posuzujeme ze dvou hledisek :
Jak často ?
Jaké množství ?
V období plného růstu je spotřeba vody velká. Za slunečných dní, kdy teploty dosahují okolo 30°C je potřeba zalévání i dvakrát denně. V období zimního klidu a vyrovnané denní a noční teploty je potřeba zálivky dvakrát za týden. Periodu je nutné stanovit individuálně podle místních podmínek.
Množství vody pro kvalitní zálivku v době aktivního růstu mám vyzkoušenou tak, že zalévám nadvakrát. To znamená, že voda projde okolo kořenů a proteče to misky pod květináčem. Zalévám většinou ráno, pokud voda zůstane v misce do večera, vodu vyliju. To, co popisuji, funguje při drenáži a v substrátu, který používám (viz. nároky na půdu).
V zimních měsících používám velmi jednoduchou pomůcku na určení vlhkosti substrátu. Stačí obyčejná špejle, kterou zapíchnu do květináče půl hodiny před plánovaným zaléváním. Pokud je za 30 minut vlhká (špejle změní barvu), vím, že zalévat ještě nemusím.V opačném případě je čas zalít.
Nedílnou součástí zalévání je i rosení. Kvalitní postřik celých rostlin, včetně rubových stran listů částečně napomáhá minimalizaci výskytu škůdců jako jsou molice a svilušky. V letních měsících rosím dvakrát někdy i třikrát denně. Výhodou je, že s postřikem můžeme aplikovat i výživu na list nebo s přidáním tekutého mýdla činit opatření proti vytrvalým škůdcům.
Velmi důležitá je tvrdost vody a její ph (kyselost). V mnohých veřejných vodovodech i studnách teče voda velmi zásaditá, bohatá na minerály, která ibiškům příliš nesvědčí. Optimální je voda lehce kyselá s ph od 5,5 - 6,5 a s nízkým obsahem minerálních látek. Tyto parametry nejlépe splňuje voda dešťová. V případě, že není možné si opatřit dešťovou vodu, lze toto řešit převařením vody a úpravou kyselosti vody. Pro určení hodnoty ph jsou k dispozici měrné soupravy pro bazény.
Správné zalévání v optimálním množství je alfou a omegou při pěstování ibišků. Kvalitní a vyrovnaná zálivka má zásadní vliv na růst a bohatost kvetení.
Potřebujete poradit?
Nově zařazeno do nabídky Citrus medica L. "BUDHOVA RUKA"
V menu vrchní lišta, články o pěstování Rakytníku a citrusech