TROPICKÉ IBIŠKY - PĚSTOVÁNÍ

Ibišky jsou můj velký koníček.Pěstování ibišků jsem se začala věnovat před několika lety a stalo se to mým velkým "koněm" a závislostí.

Na těchto stránkách se budu snažit nabídnout mé postřehy i zajímavé informace o pěstování těchto překrásných rostlin.
V galerii se můžete podívat na moje výpěstky, které jsem získala jednak nákupem roubů a pak naroubováním na podnož, kdy potom po nějakém čase dosáhnete kvetení. A další možnost je pěstování ze semínek, opět nakoupených v čr od pěstitelů, nebo v zahraničí.

Veliké, jakoby sametové květy sytých barev rozkvétají na úhledném, pěkně olistěném keříku. Ibišky zkrášlí každý pokoj, dodají mu barvy, měkkost, pohodu. Jak však docílit pěkného tvaru rostliny a bohatého kvetení?

Ibišky rostou divoce v tropických a subtropických oblastech skoro po celém světě. Rod Hibiscus je opravdu obsáhlý, zahrnuje 200 až 300 druhů. Patří do čeledi rostlin slézovitých (Malvaceae) a pokud si prohlédnete květy slézu, jistě najdete podobnost.
Ibišek je důvěrně známý i u nás, právem patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.
Čínská růže s obrovskými květy

Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži (Hibiscus rosa–sinensis), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie a je dnes jedním z nejčastěji v tropech pěstovaným okrasným keřem, který bývá vysoký asi 5 metrů. U nás doroste tolik, kolik mu to dovolí prostor a péče pěstitele.

Vejčité listy jsou 6 až 10 cm dlouhé, mohou být i různě zvlněné, vykrajované i panašované.
Krásné, výrazné květy se na rostlině objevují jednotlivě a jsou široké až 15 cm.

Pokojové ibišky můžeme pěstovat, ba přímo si z nich udělat sbírku, v mnoha barvách. Kromě růžově červené, která patří původnímu divokému druhu, je to hlavně červená v různých tónech, ale také různé odstíny oranžové, žluté, růžové i barva bílá. Značná je i rozmanitost velikostí a tvarů. Květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami mohou být rovné, zvlněné, stříhané, poloplné i plné. Rostlina nejvíce kvete od června do podzimu, ale ojedinělé květy se mohou objevit kdykoliv.

Malá ukázka mých výpěstků